Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych we Wrocławiu
z/s w Jeleniej Górze
Jesteś tutaj KOŁA TERENOWE    /     KOŁO W LUBANIU    /     Lubaniacy w Szprewaldzie 2016    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Kiepury nr 32, 58-506 Jelenia Góra, Tel.: 75 75 20 496, Kom.: 501 545 084, E-mail: seirpjeleniagora@interia.pl

Lubaniacy w Szprewaldzie 2016

Lubaniacy w Szprewaldzie

 

Zarząd Koła w Lubaniu (Dolny Śląsk) zorganizował 18 czerwca 2016 roku dla swoich członków i ich rodzin wycieczkę do zielonej Wenecji w Niemczech – czyli na spływ kanałami Sprewy w Lubbenau.  Po drodze zwiedzaliśmy park i zamek księcia Hermanna Furt von Puckler-Muskau w Branitz. Osoby niezwykle kontrowersyjnej, która w życiu miała niezliczoną ilość kochanek, pomysłów i przygód. Założył zadziwiające rozmachem parki w Bad Muskau (Mużakow) i Branitz. Cenił go Goethe i piękne intelektualistki, nienawidzili pisarze z kompleksami. Nawet po śmierci budził kontrowersje. W roku 2009 byliśmy z wycieczką oglądając największe dzieło księcia Pücklera w Łęknicy i Bad Muskau.

Kolejny punkt wycieczki to Hornow gdzie znajduje się zakład pokazowo-produkcyjny, fabryka czekolady Felicitas założona i prowadzona przez małżeństwo Belgów Państwo Goedele Matthyssen i Petera Bienstmana. W ramach filmu pokazowego degustowaliśmy płynną czekoladę i ich wyroby.

Ostatnim i głównym celem wycieczki było Lubbenau (Dolne Łużyce) na spływ łodziami kanałami Sprewy czyli poznawanie Szprewaldu w sposób tradycyjny jak to robili przodkowie. Kraina uznana za rezerwat przyrody UNESCO. Co ciekawe trafił nam się flisak z rodowodem polskim, który w naszym języku opowiadał historię i piękno krajobrazów szprewaldzkich. Łódkę prowadził romantycznym labiryntem rzecznym w mozaice małych pół i wiejskich zabytkowych zagród do dzisiaj zamieszkałych.

Nie sposób nie wspomnieć o spreewaldzkich regionalnych ogórkach, ogórkowym piwie i tradycyjnych nalewkach. 

Towarzyszyła nam do końca piękna słoneczna pogoda – zaś w drodze powrotnej do Lubania rzęsisty deszcz.

Wycieczka zatem była bardzo udana, uczestnicy zadowoleni pod ogromnym wrażeniem oglądanych atrakcji.

Słowa uznania należą się przede wszystkim pani Annie Binkiewicz właścicielce Biura Wycieczkowego w Bolesławcu z którego usług korzystamy od kilku lat za profesjonalne przygotowanie planu wycieczki wielkie zaangażowanie osobiste i profesjonalizm pilotów.

 

Tekst i zdjęcia:

Michał Smyczek

 

         
 
       

Projekt i wykonanie: InforpolNET