Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych we Wrocławiu
z/s w Jeleniej Górze
Jesteś tutaj Aktualności    /     Wycieczka na Litwę 2016    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Kiepury nr 32, 58-506 Jelenia Góra, Tel.: 75 75 20 496, Kom.: 501 545 084, E-mail: seirpjeleniagora@interia.pl

Wycieczka na Litwę 2016

,,Litwo Ojczyzno … ‘’

 

                 W dniach 07-11 09.2016 r. Koło nr 1 w Jeleniej Górze zorganizowało wycieczkę autokarową na Litwę. Wycieczkowicze postawili przed sobą zadanie odwiedzenia miejsc związanych nierozerwalnie z historią Polski i Litwy na przestrzeni dziejów. Wyjazd z Jeleniej Góry nastąpił w godzinach wczesnorannych i trwał do wieczora. Przed noclegiem i obiadokolacją w Sejnach był jeszcze czas na spacer po Augustowie.

 Następny dzień po śniadaniu to już wyjazd w kierunku Wilna. Zwiedzanie rozpoczęto z miejscowym przewodnikiem  Waldemarem od symbolu czyli Ostrej Bramy jednego z najcenniejszych zabytków Wilna z początku XVI wieku. Wewnątrz Ostrej Bramy mieści się kaplica z słynącymi z cudów obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Dalszym etapem była Starówka Wilna z jej zabytkami tj. Kościołem św. Piotra i Pawła zwanego perłą baroku z wspaniałymi rzeźbami i oryginalnym żyrandolem kryształowym w kształcie łodzi, Klasztorem św. Trójcy i św. Ducha, kościołem św. Anny i zaułkiem bernardyńskim wraz z domem w którym mieszkał Adam Mickiewicz. Był też czas na przerwę obiadową po której kontynuowano zwiedzanie  zabytków(Kościół Katedralny, Dolny Zamek i Uniwersytet Wileński im Stefana Batorego). Dzień zakończono obiadokolacją w ,,Domu Polskim’’ w którym był także nocleg.

 Trzeci dzień to ciąg dalszy poznawania zabytków Wilna( Cmentarz żołnierski na Rossie wraz z Mauzoleum Marszałka J. Piłsudskiego), Dzielnica Żydowska i wyjazd przez Góry Ponarskie z cmentarzem powstańców Listopadowych do Trok dawnej stolicy Litwy z wspaniałym zamkiem warownym nad jeziorem Galwe. Zwiedzanie rozpoczęto od rejsu statkiem po jeziorze wokół zamku z regionalnym poczęstunkiem kibinami z rosołem. Później podziwiano zamek i eksponaty w nim zgromadzone. Wieczorem  zorganizowano uroczystą obiadokolację, która przy dźwiękach muzyki, regionalnych daniach litewskich i tańcach trwała do późnych godzin nocnych.

Czwarty dzień to zwiedzanie Kowna z Domem Peruna –gotycką kamienicę, pomnika Ks. Witolda, Katedry, Pl. Ratuszowego z Białym Łabędziem, kolegium jezuickim w którym nauczał Adam Mickiewicz i innych zabytków. Zwieńczeniem dnia było zwiedzanie zakładu-muzeum alkoholi ,, Sumbrasa” połączonego z degustacją i zakupem napojów alkoholowych. Po degustacji w dobrych humorach udaliśmy się w drogę powrotną do Jeleniej Góry. Uczestnicy wrócili zadowoleni nie szczędząc podziękowań organizatorom, a w szczególności Kol. T. Stasiak. Dziękujemy i do następnego wypadu.   

                                                                                                                       

Tekst:  Adam Różycki

Zdjęcia: Paweł Brach

Filmiki: Henryk Markowski

 

 

 

 

 

 

 

 

         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
       

Projekt i wykonanie: InforpolNET