Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych we Wrocławiu
z/s w Jeleniej Górze
Jesteś tutaj KOŁO JELENIA GÓRA    /     WYCIECZKI, IMPREZY    /     Wycieczka w Rudawy Janowickie maj 2023    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Kiepury nr 32, 58-506 Jelenia Góra, Tel.: 75 75 20 496, Kom.: 501 545 084, E-mail: seirpjeleniagora@interia.pl

Wycieczka w Rudawy Janowickie maj 2023

WYCIECZKA W RUDAWY JANOWICKIE

W sobotę dnia 13 maja 2023 roku kilkunastoosobowa grupa jeleniogórskich emerytów wraz z rodzinami udała się  na zaplanowaną wcześniej pieszą wyprawę w okolice Trzcińska. Do tej miejscowości  dojechaliśmy pociągiem, gdzie powitała nas przewodniczka turystyki - pani Iwona, która poprowadziła nas  malowniczym szlakiem turystycznym w kierunku Husyckich Skał, Sokolnika i Szwajcarki. Po forsownym wysiłku, na rozdrożu przy wyrzeźbionej w drzewie postaci Ducha Gór, część uczestników naszej grupy, po krótkim odpoczynku ruszyła w kierunku Sokolika, natomiast pozostali udali się w przeciwnym kierunku, dochodząc do Husyckich Skał. To, czego nie widać na pierwszy rzut oka, to fakt, że Husyckie Skały opadają  20 metrowym  urwiskiem, ale widok z nich jest zachwycający.

Husyckie Skały swoją nazwę wywodzą od zdarzeń z roku 1434. W tym czasie został  zdobyty i płonął ogniem husycki Zamek Sokolec, znajdujący się u podnóża Krzyżnej Góry. Obrońcy tego zamku uciekali konno w popłochu. Pech chciał, że ciemną nocą pomylili drogę i w tym miejscu runęli w otchłań. Tyle historia.
Kiedy nasi najwytrwalsi  turyści – zdobywcy Sokolika -  dołączyli do reszty grupy- wyruszyliśmy w kierunku schroniska Szwajcarka. Tam przy ognisku rozpoczęliśmy biesiadę. Pogoda nam dopisała, humory również. Około godziny 14-tej udaliśmy się w drogę powrotną do Jeleniej Góry.
Podsumowując;  wyprawa nasza była bardzo udana i choć dla niektórych trochę forsowna, to każdy z uczestników był zadowolony.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Betlejewska

 

         
 
         
 
         
 
         
 
         
 

Projekt i wykonanie: InforpolNET