Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych we Wrocławiu
z/s w Jeleniej Górze
Jesteś tutaj KOŁA TERENOWE    /     KOŁO W LUBANIU    /     Z Lubania w serce Karkonoszy-2017    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Kiepury nr 32, 58-506 Jelenia Góra, Tel.: 75 75 20 496, Kom.: 501 545 084, E-mail: seirpjeleniagora@interia.pl

Z Lubania w serce Karkonoszy-2017

Z LUBANIA W SERCE KARKONOSZY

 

24 czerwca 2017 roku, grupa lubańskich emerytów i rencistów zwiedziła zabytkową  Hutę Szkła "Julia" w Piechowicach, jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce.

Pracownicy Huty formują ręcznie i szlifują swoje produkty, które eksportują na rynki całego świata. Produkty huty wyróżnia na tle innych producentów tradycyjna technika wytwarzania i szeroka oferta. W ramach zwiedzania, z bliska podziwialiśmy ręczny proces produkcji szklanych arcydzieł poznając tajniki sztuki szklarskiej oraz uczestniczyliśmy w warsztatach w pracowni malowania na szkle.

Kolejnym obiektem zwiedzania było Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie, które ma jedne z najoryginalniejszych  zbiorów geologicznych w Polsce w szczególności cenne okazy mineralogiczne i paleontologiczne. Osobnym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa  w Polsce prywatna kolekcja  tych gadów z przed milionów lat.

Ze Szklarskiej Poręby pojechaliśmy do zajazdu "Czarny Potok" w Świeradowie Zdroju, skąd po biesiadzie z wyśmienitą zupą gulaszową, pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do Lubania.

Okazuje się, że wyprawy w najbliższe okolice, też mogą być niezwykle atrakcyjne.

tekst i zdjęcia: Michał Smyczek
 

         
 
   

Projekt i wykonanie: InforpolNET