Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych we Wrocławiu
z/s w Jeleniej Górze
Jesteś tutaj KOŁO JELENIA GÓRA    /     WYCIECZKI, IMPREZY, SZKOLENIA    /     Relacja z wycieczki do Złotego Stoku czerwiec 2025    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Kiepury nr 32, 58-506 Jelenia Góra, Tel.: 75 75 20 496, Kom.: 501 545 084, E-mail: seirpjeleniagora@interia.pl

Relacja z wycieczki do Złotego Stoku czerwiec 2025

Relacja z wycieczki do Kamieńca Ząbkowickiego, Złotego Stoku i Świdnicy

Czas tak szybko płynie, że zanim się ogarnąłem, to już minęły trzy tygodnie od naszej ostatniej wycieczki emeryckiej. Czas najwyższy aby nadrobić zaległości. 13 czerwca 2025 roku 51 – osobowa grupa naszych emerytów uczestniczyła w jednodniowej wycieczce autokarowej do Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, Kopalni Złota w Złotym Stoku oraz Kościoła Pokoju w Świdnicy. Wycieczkę zorganizowało dla nas Biuro Turystyczne Jan Tour z Jawora. W tym dniu dopisała nam super pogoda, nastroje były radosne, zwiedziliśmy piękne miejsca, były cudowne widoki. I to wszystko miało miejsce trzynastego i w dodatku w piątek  ( jak tu być przesądnym). Gdzie zatem byliśmy?

Pałac Marianny Orańskiej ( a właściwie Marianna Wilhelmina Friederika Luisa Charlotta Prinzessin von Niederlande ) w Kamieńcu Ząbkowickim to perła architektury Dolnego Śląska, budowla w stylu neogotyckim wzniesiona na miejscowym wzgórzu zamkowym w otoczeniu pięknego parku, licznych tarasów i fontann. Ogromny pałac budowany przez przeszło 30 lat     ( kamień węgielny położono w 1838 roku ) zaprojektował berliński architekt Karl Friedrich Schinkel. Budowa kosztowała 971 692 talary co stanowiło równowartość 3 ton złota. Zwiedzając pałac słuchaliśmy jednocześnie smutnej historii życia jego właścicielki oraz historii ograbienia pałacu oraz dwukrotnego spalenia przez sowietów. Pałac powoli przywracany jest do dawnej świetności, co bardzo cieszy, gdyż jest to budowla monumentalna.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku – można powiedzieć, że w Złotym Stoku wydobywano złoto od zawsze ( prace wydobywcze prowadzone były tutaj ok. 2000 lat pne. W tym czasie w kopalni powstało 300 km sztolni, szybów i chodników na 21 poziomach wydobywczych. Kopalnia funkcjonowała do 1962 roku, kiedy to zakończono wydobycie. Dolne poziomy zostały zalane wodą. Obecnie udostępnione są do zwiedzania Sztolnie Gertruda i Czarna Górna  z 8 – metrowym podziemnym wodospadem. W kopalni od XVI wieku wydobywano też rudę arsenu, z której wytwarzano arszenik. Według szacunków z kopalni w ciągu ostatnich 700 lat wydobyto ok. 16 ton złota.

Następnie, w drodze do Świdnicy zatrzymaliśmy się na obiad ( był oczywiście schaboszczak ). Po posiłku udaliśmy się do Świdnicy, gdzie zwiedziliśmy Kościół Pokoju. Jest to największa drewniana barokowa świątynia w Europie – należy obecnie do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce. Obiekt w 2001 roku wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejrzeliśmy przepięknie wykonany ołtarz i ambonę, loże ( w tym rodu Hochbergów ) organy i malowidła.

Ostatnim akcentem wycieczki był spacer po świdnickim rynku, gdzie podziwialiśmy piękny ratusz oraz bogate kamieniczki oraz degustowaliśmy smaczne lody.

Wycieczka naprawdę nam się udała. Jeszcze raz mogliśmy się przekonać o tym, w jak pięknym regionie mieszkamy. Na szczęście do nas nie odnosi się powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Kto był ten nie żałuje, kto nie był – może następnym razem… zapraszamy!

Opracował: Stefan Obarzanek – prezes Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Jeleniej Górze. 


Projekt i wykonanie: InforpolNET