Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych we Wrocławiu
z/s w Jeleniej Górze
Jesteś tutaj KOŁO JELENIA GÓRA    /     WYCIECZKI, IMPREZY    /     Miśnia,Moritzburg 2023    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Kiepury nr 32, 58-506 Jelenia Góra, Tel.: 75 75 20 496, Kom.: 501 545 084, E-mail: seirpjeleniagora@interia.pl

Miśnia,Moritzburg 2023

WYCIECZKA  DO MIŚNI I MORITZBURGA

W dniu 25 kwietnia 2023 roku, zarząd Koła seirp w Jeleniej Górze, zorganizował dla grupy swoich emerytów wycieczkę do naszych zachodnich sąsiadów. Tym razem wybraliśmy się do Miśni, jednego z najpiękniejszych miast  Niemiec, słynące z  miśnieńskiej porcelany, pięknych  winnic, a także ze swojej  bogatej historii.  Odrestaurowane Stare Miasto zachęca ludzi z całego świata do zwiedzania tego uroczego zakątka kraju.
My, zaczęliśmy wizytą w Manufakturze Porcelany, gdzie od 1710 roku powstają pracochłonne, wykonywane ręcznie filigranowe dzieła sztuki. Zapoznaliśmy się z kolejnymi etapami procesu produkcji i zdobienia porcelanowych figurek i naczyń, a w kolejnych salach wystawowych podziwialiśmy te  przepiękne porcelanowe cacka.
Następnie ruszyliśmy w kierunku położonego na wzgórzu Zamku Albrechtsburg z przylegającą do niego katedrą w stylu gotyckim z XIII wieku. Wąskimi, urokliwymi uliczkami przeszliśmy do Rynku z ratuszem i renesansowymi kamienicami, gdzie zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek przy dobrej kawie w licznych kawiarenkach. Następnym etapem naszej wyprawy  był Moritzburg, gdzie zwiedzaliśmy pałac na wodzie – barokową perłę Saksonii – rezydencję myśliwską króla polskiego – Augusta II Sasa. W pałacu tym podziwialiśmy słynną kolekcję poroży i trofeów myśliwskich. Zaopatrzeni w specjalne tablety z audio przewodnikiem, zwiedzając kolejne sale Zamku, mogliśmy przenieść się do epoki baroku, w świat dworskiego przepychu i królewskich rozrywek. Szczególną atrakcją, oprócz zabytkowej Sali kamiennej i jadalni, to światowy unikat – pokój z piór. Pałac Moritzburg to jeden z najpiękniejszych  saksońskich pałaców. Szczególnie majestatycznie wygląda z zewnątrz, a wrażenie to potęguje umiejscowienie pałacu na wodzie.
Wizytą w tak urokliwym zakątku zakończyliśmy naszą wyprawę do Saksonii. Zadowoleni i pełni wrażeń szczęśliwie powróciliśmy do kraju. Szczególne podziękowania za świetnie zorganizowaną wycieczkę należą się kol. Teresie Stasiak z Zarządu Koła . Tereska – dziękujemy.

Tekst  i zdjęcia
Jolanta Betlejewska

         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
         
 
       

Projekt i wykonanie: InforpolNET