Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych we Wrocławiu
z/s w Jeleniej Górze
Jesteś tutaj KOŁA TERENOWE    /     KOŁO SEiRP W ZGORZELCU    /     72 rocznica forsowania Nysy Łużyckiej    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Kiepury nr 32, 58-506 Jelenia Góra, Tel.: 75 75 20 496, Kom.: 501 545 084, E-mail: seirpjeleniagora@interia.pl

72 rocznica forsowania Nysy Łużyckiej

72 rocznica forsowania Nysy Łużyckiej

19 kwietnia 2017 r.  w Zgorzelcu, odbyły się państwowe uroczystości z okazji 72 rocznicy forsowania Nysy Łużyckiej. Plan uroczystości, które odbyły się przed Pomnikiem Orła Piastowskiego na terenie Cmentarza Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, obejmował:

–  wystąpienia okolicznościowe
–  modlitwę w intencji wyzwolicieli Ojczyzny
–  wręczenie odznaczeń
–  apel Poległych
–  salwę honorową
–  rotę
–  złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem.

Tegoroczne obchody rocznicowe były okazją do wręczenia pamiątkowych odznaczeń w postaci Srebrnych Krzyży „Za zasługi dla Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego”, które m.in.
Zarząd Główny Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego przyznał  na wniosek Zarządu Powiatowego, naszemu koledze Franciszkowi Kozłowskiemu i jego małżonce Marii.

Tekst i foto: Leszek Mróz, Jan Jędrzejczak.

Forsowanie Nysy Łużyckiej (tzw. Operacja Łużycka), rozpoczęło się 16 kwietnia 1945 roku o godzinie 6.15 ostrzałem artyleryjskim zachodniego brzegu rzeki. Już o godzinie 7.00 jednostki II Armia Wojska Polskiego rozpoczęły forsowanie. Oddziały piechoty przeprawiały się przez rzekę na łodziach, środkach podręcznych i wpław, a wieczorem opanowano pierwsze przyczółki. Forsowanie rzeki przebiegło pomyślnie i pierwszorzutowe dywizje prowadziły natarcie na pierwszej linii obrony. Niestety szczęście polskich żołnierzy szybko opuściło. Toczyli zacięte walki z doborowymi jednostkami Wehrmachtu i SS, które osaczały i likwidowały polskie pododdziały. W wyniku Operacji Łużyckiej, która była bardzo źle przygotowana i przeprowadzona, zginęło, zostało rannych i zaginęło ok 20 tysięcy polskich żołnierzy. Była to największa klęska w historii polskiego oręża.

         
 
         
 
       

Projekt i wykonanie: InforpolNET