Zarząd Oddziału Wojewódzkiego
Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów
Policyjnych we Wrocławiu
z/s w Jeleniej Górze
Jesteś tutaj KOŁA TERENOWE    /     KOŁO W LUBANIU    /     Wojsławice 2018    /     Tekst: Powiększ / Zmniejsz Drukuj stronę
Adres: ul. Kiepury nr 32, 58-506 Jelenia Góra, Tel.: 75 75 20 496, Kom.: 501 545 084, E-mail: seirpjeleniagora@interia.pl

Wojsławice 2018

26 maja 2018 - piękna pogoda, jak na zamówienie - grupa lubańskich policyjnych emerytów, rencistów i ich rodzin w liczbie 37 osób wybrała się na wycieczkę po trasie  Wojsławice - Nowa Ruda.

Pierwszy etap, to ogrody w Wojsławicach tak zwane Arboretum rozmieszczony na 150 hektarach byłego majątku Fritza von Oheimba, śląskiego ziemianina oraz znawcy roślin. Przejął m.in. park romantyczny założony w 1821 roku przez ród von Aulock. Nowy właściciel rozpoczął przebudowę parku, systematycznie gromadząc nowe gatunki roślin, zwłaszcza różaneczniki, które stały sie specjalizacją jego hodowli na początku XX wieku. Tam spędziliśmy kilka godzin, korzystając nawet z obfitości czereśniowego sadu.

Kolejny etap w drodze powrotnej to Nowa Ruda - "stara kopalnia muzeum", gdzie uczestnicy wycieczki poznali przede wszystkim  trud pracy górniczej. Zachowuje i przechowuje górnicze tradycje i pamiątki, szczególnie w powierzonej muzeum sztolni Lech, ostatniej części noworudzkiej kopalni. Wszystko to, choć jest poważnym zadaniem, nie wyklucza świetnej zabawy. Programy turystyczne i edukacyjne są dostosowane do każdej grupy wiekowej. Było zabawnie i strasznie za sprawą kopalnianego duszka "Skarbka".

Wszyscy wrócili pełni wrażeń i bardzo zadowoleni.

 

Tekst i zdjęcia: Michał Smyczek

 

         
 
   

Projekt i wykonanie: InforpolNET